Zelfstandigenwet

Reactie

Naam Heijligers Automation (JHE Heijligers)
Plaats Groeningen
Datum 28 mei 2025

Vraag1

Wilt u reageren op de Zelfstandigenwet? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Er is geen sprake van een hiërarchische controle. Als alleen het eindresultaat beoordeeld en geen tussentijdse controle (evaluatie) dan zal dat kosten verhogend werken. De opdrachtgever zal veel beter en in details moeten omschrijven wat hij wil. Vaak kan hij dat niet omdat het tijdsplan dit niet toelaat. Soms hebben klanten ook wel een grof idee over het eindresultaat, maar zal dat meegroeien met de voortgang. Waardoor je soms ook al moet beginnen als klant zelf nog niet alles duidelijk heeft. Dit betekent (ik spreek hier uit ervaring) dat je aan het eind ellenlange discussies krijgt, en dat er voor opdrachtgever een behoorlijke post meerwerk bij komt.

Vraag2

Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vijf criteria uit de zelfstandigentoets?
Ik denk dat de belastingdienst aan het einde van het jaar veel automatisch kan controleren. Ze hebben inzage in de bankzaken, kunnen dus zien welke transacties er plaats vinden. Kunnen dus zien of er meerdere klanten de facturen voldoen, of er premie voor AOV wordt betaald, en met de aangifte of er voldoende premies betaald worden etc.
Is een kwestie van gezond verstand omzetten in vergelijkingen en je bent een heel eind op weg.

Vraag3

Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vier criteria uit de werkrelatietoets?
Dit zal voor diverse beroepen toch wel moeilijk worden hieraan te voldoen. Denk hierbij aan de IT sector en andere dienstverlenende beroepen. Je bent daar een onderdeel van het geheel. Als je b.v. software moet testen en dit moet samenwerken met andere software, ben je ook afhankelijk van andere mensen uit b.v het bedrijf die van 9 tot 5 werken. En dan heb je geen keuze. Als je voor een grote machine of installatie werk aanlevert, heb je toch vaak dat er een moment komt dat je dit moet integreren, en dan heb je niet zo veel meer te vertellen over wanneer dit gebeurt, en kun je dit niet zonder samenwerking met klant.

Vraag4

Acht u het noodzakelijk en/of wenselijk om een extra wetsartikel op te nemen voor het geval een zelfstandig werkende niet (volledig) voldoet aan de criteria in het nieuw voorgestelde lid 2 van BW 7:610?

Zo ja, hoe zou de vormgeving van een dergelijk derde lid er volgens u dan uit moeten zien?

Zo nee, moet in een dergelijke situatie dan holistisch gekeken worden naar de criteria uit het tweede lid of biedt het huidig wettelijk kader voldoende houvast voor een dergelijke situatie?
Hamvraag is wat je wil bereiken met deze maatregelen. Er zijn vele oplossingen te bedenken om eromheen te werken. Meeste zullen leiden tot hogere kosten voor de opdrachtgever en dus eindproduct. Detachering en uitzend buros'drijven in deze de prijs alleen maar op.
AOV verzekeringen zijn ook een grijs gebied. Je hebt hier veel verschillende vormen van. Dus zul je dit ook veel eenvoudiger moeten maken om dat goed te beoordelen. Verzekeringen sluiten vaak meer uit dan wat ze verzekeren. Verder kunnen ze (mijn ervaring) niet beoordelen wat de werkelijke risico's zijn en dus ook niet indelen in juiste categorie. Wat aan het eind van het verhaal kan betekenen dat je niks of maar een gedeelte ontvangt.
Met name de laatste 2 punten (AOV en pensioen voorziening) alsook of een zzp-er wel premies afdraagt, kunnen eenvoudig gecontroleerd worden door de belastingdienst. Als deze de aangifte van een zzp-er ontvangen, hoeft enkel gecontroleerd te worden of de betreffende voorzieningen zijn afgesloten en of de premies betaald zijn, bankafschriften e.d. hebben ze ook.
Het maken van uitzonderingen maakt het alleen maar moeilijker te controleren, en makkelijker te manipuleren. Simpele mechanisme die goed controleerbaar zijn, werken het beste.