Zelfstandigenwet
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Wijhe |
Datum | 11 juni 2025 |
Vraag1
Wilt u reageren op de Zelfstandigenwet? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.Goed inititatief die hopelijk een einde aan de discussie maakt. Ws zal het niet alle problemen oplossen, 100% waterdicht is het niet, daarvoor zitten er toch nog teveel criteria in die voor meerdere invulling vatbaar zijn.
Waarom dan nog niet simpeler gemaakt en vooral, naast ondernemerschap, de intentie voorop zetten.
Als beide partijen de bedoeling hebben om niet met elkaar een arbeidsovk aan te gaan dan zou dat toch genoeg moeten zijn? Door te handelen met een ondernemer is het dan ook direct duidelijk dat niet met een werknemer.
Toetsbare criteria zijn dan inschrijving kvk, de ovk zelf en de intentie. Wellicht om misbruik te voorkomen door een werkgever die hier vervolgens een kans inziet om alleen laagbetaalde werkemers in dienst te nemen die vervolgens ook weer snel afgestoten kunnen worden, zou een minimum tarief een oplossing zijn. Dit tarief zou dan sectoraal vastgesteld moeten worden. Een schoonmaker verdient natuurlijk minder dan een advocaat.
Vraag2
Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vijf criteria uit de zelfstandigentoets?Criteria zijn te ruim. Inschrijving KVK zou voldoende moeten zijn. In het huidige arbeidsspectrum hoef ik niet eens meer actief de markt op en wordt zelf gebeld. Het zou dan onnodig zijn om een b.v. een website te bouwen, advertenties te zetten of, ..... Als het nodig mocht zijn is dat natuurlijk iets dat je wel opstart, maar dan komt het uit jezelf vanwege de noodzaak.
Vangnet voor arbeidsongeschiktheid en pensioen is op zich goede zaak, maar leidt weer tot interpretatie. Wat is dan een minimum vangnet, wat ook weer afhankelijk is voor iemands wensen. Ik ken mensen die van alleen de AOW rondkomen en mensen de een gigantisch inkomen hebben maar aan het eind van de maand toch tekort komen. Sowieso zou dit vrij invulbaar moeten zijn. Overwaarde huis, eigen vermogen zijn ook bronnen voor eventuele inkomsten.
Vraag3
Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vier criteria uit de werkrelatietoets?Mijns inziens zou de intentie (zie boven) genoeg moeten zijn. Deze blijkt dan uit de overeenkomst. Eigen tijd invullen en plaats is wat in de praktijk vaak toch al in afstemming met de opdrachtgever gebeurd. Lijkt mij minder van belang.
Eindresultaattoetsing roept ook weer vragen op; moet dit dan formeel/aantoonbaar bv? Als de het resultaat de opdrachtgever niet bevalt komt er gewoon geen nieuwe klus of is er sprake van slechte PR.
Vraag4
Acht u het noodzakelijk en/of wenselijk om een extra wetsartikel op te nemen voor het geval een zelfstandig werkende niet (volledig) voldoet aan de criteria in het nieuw voorgestelde lid 2 van BW 7:610?Zo ja, hoe zou de vormgeving van een dergelijk derde lid er volgens u dan uit moeten zien?
Zo nee, moet in een dergelijke situatie dan holistisch gekeken worden naar de criteria uit het tweede lid of biedt het huidig wettelijk kader voldoende houvast voor een dergelijke situatie?
Zie boven, intentie zou voorop moeten staan.