Zelfstandigenwet
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Het Ivoren Torentje |
Datum | 28 mei 2025 |
Vraag1
Wilt u reageren op de Zelfstandigenwet? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.Ik heb de indruk dat deze wet gebruikt wordt om de verplichte AOV en verplichte deelname aan pensioenfonds erdoor te drukken. Voor het overige voegt deze wet immers niets toe aan het reeds bestaande onduidelijke kader. De onduidelijkheid wordt hiermee niet weggenomen. Een verplichte eigen buffer voor arbeidsongeschiktheid en pensioen vind ik wél een goed idee, maar de ZZP'er moet zelf bepalen waar deze uit bestaat. Hij kan immers maar zo uit een steenrijke familie komen of de loterij hebben gewonnen. Het probleem ontstaat wanneer de ZZP'er jegens opdrachtgevers moet gaan aantonen dat hij die buffer heeft. Dat is eigenlijk alleen goed in te regelen wanneer de ZZP'er een polis van een verplichte AOV of pensioenrekening kan overleggen. Een kopie overleggen van je buitenlandse vakantiepark is immers veel lastiger. Om die reden druipt dit wetsvoorstel van lobby en inmenging van de financiële instellingen zoals verzekeraars en pensioenfondsen. Daarom heb ik er geen vertrouwen in dat deze wet is bedoeld om de ZZP'er te faciliteren, maar eerder om grote bedrijven te spekken. Met als plan B, als dit niet lukt: de staatskas spekken middels boetes en loonheffingen etc.
Vraag2
Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vijf criteria uit de zelfstandigentoets?Inschrijving KvK, deugdelijke BTW administratie (wel zelf mogen doen, geen verplichte accountant of boekhouder), eigen website, eigen bedrijfsmiddelen zoals auto, ICT, bedrijfskleding. Eigen e-mailadres, eigen secretaresse en zo nodig eigen bedrijfspand (of thuis een werkplek).
Vraag3
Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vier criteria uit de werkrelatietoets?De zelfstandigentoets moet voldoende zijn. Waarom zou er aanvullend een werkrelatietoets nodig zijn? Als ik een advocaat inhuur of naar de kapper ga dan vullen we toch ook geen werkrelatietoets in? Het is bureaucratie ten top.
Vraag4
Acht u het noodzakelijk en/of wenselijk om een extra wetsartikel op te nemen voor het geval een zelfstandig werkende niet (volledig) voldoet aan de criteria in het nieuw voorgestelde lid 2 van BW 7:610?Zo ja, hoe zou de vormgeving van een dergelijk derde lid er volgens u dan uit moeten zien?
Zo nee, moet in een dergelijke situatie dan holistisch gekeken worden naar de criteria uit het tweede lid of biedt het huidig wettelijk kader voldoende houvast voor een dergelijke situatie?
Het zal niet helpen, maar de zaak enkel nog onduidelijker maken. Een goede, sluitende regeling kenmerkt zich door beknoptheid.