Wetsvoorstel bovenbouw havo-vwo

Reactie

Naam Oud-KSE (Sjaak Jansen)
Plaats Etten-Leur
Datum 11 oktober 2012

Vraag1

Welke opmerkingen heeft u over het wetsvoorstel inzake de Tweede Fase havo en vwo?
Ik wil graag reageren op:
1 Behoud van het vak ckv als verplicht vak.
2 Behoud van een reële keuzemogelijkheid voor leerlingen om kunst te kiezen in het profiel Cultuur en Maatschappij.
Per 1 oktober heb ik na 41 jaar les in tekenen, CKV, Kunst Algemeen en media educatie afscheid genomen van het onderwijs.
In die jaren heb ik vaker met mijn kunstcollega’s de barricades op gemoeten om plannen zoals die voorliggen, het hoofd te bieden.
Het was een golfbeweging die ik heb meegemaakt: pieken en dalen.
In economisch mindere tijden zag je dat er pragmatischer geredeneerd werd als het gaat over het nut van kunstvakken binnen het onderwijs, terwijl ze juist dàn zo belangrijk zijn.
Zo heet als de soep nu wordt opgediend heb ik het nog niet meegemaakt.
Ad1. CKV heb ik vanaf de invoering tot mijn afscheid mogen geven.
Voor die lessen heb ik met mijn collega’s een leerplan ontwikkeld dat mediawijs onderwijs in Nederland op de kaart gezet heeft .
http://nl.scribd.com/doc/13163242/Het-Kan-Mediawijsheid-Op-School
Er is meer:onderzoeken en discussies met de leerlingen over verschil tussen low en high culture, grote projecten waarbij klassen met elkaar samen werken,voorstellingen en tentoonstellingen waarbij drempels van schouwburg en museum geslecht werden, contacten en discussies met leerlingen met diverse etnische achtergronden zodat mijn autochtone leerlingen en ik daar van konden leren en wederzijds begrip en respect groeiden.
Zo’n vak mag niet uit het curriculum verdwijnen.
Ad2.Terug kijkend op mijn loopbaan hoop ik binnenkort een weblog uit te brengen waarin ik alle aspecten van het kunstonderwijs waar ik wat mee gedaan heb onder de loupe wil nemen. Daarin wil ik ook mijn oud-leerlingen kunst als examenvak volgen en laten zien wat er van hen geworden is. Een groot aantal blijkt geslaagd te zijn:niet alleen in de wereld van kunst, maar ook op het gebied van wetenschappelijk onderzoek en techniek, disciplines waarin procesmatig werken en origineel en creatief denken onontbeerlijk zijn en die in onze vakken nadrukkelijk aan bod komen.
http://www.sjaakjansen.nl/
Ik hoop van harte dat deze soep niet zo heet gegeten zal worden.

Sjaak Jansen