digitale radio-omroep laag 6

Reactie

Naam Radio Excellent (de heer R.M Biever)
Plaats De Meern
Datum 21 april 2025

Vraag1


Kunt u zich vinden in de voorgestelde wijziging van het Nationaal Frequentieplan?
Wij danken u voor de mogelijkheid om te reageren op de voorgestelde wijziging van het Nationaal Frequentieplan 2014, specifiek met betrekking tot laag 6 van het digitale radionetwerk.

Wij steunen het besluit om, in afwijking van het reguliere verdeelmechanisme, de resterende frequentieruimte in laag 6 voor commerciële omroep op volgorde van binnenkomst toe te wijzen, mits de partijen die in de eerste verdeling hun nek hebben uitgestoken en extra ruimte willen bij deze volgorde voorgaan. De onderbouwing hiervan – het uitblijven van schaarste tijdens de recente veilingprocedure ondanks de beschikbaarheid van 57 allotments – achten wij logisch en passend binnen het frequentiebeleid.

Tegelijkertijd willen wij in deze consultatiefase het verzoek doen om in deze regeling tevens de mogelijkheid tot het verkrijgen van meer dan drie aaneensluitende allotments per commerciële partij op te nemen.

Onze motieven hiervoor zijn als volgt:

Gebrek aan schaarste: Uit de veilingprocedure in 2024 is gebleken dat er in geen enkel geografisch gebied sprake was van overvraging. Ook op de korte en middellange termijn wordt geen schaarste verwacht. In een dergelijk spectrumklimaat achten wij een limiet van drie aaneensluitende allotments onnodig beperkend.

Efficiënt gebruik van het spectrum: Door het toestaan van meer aaneensluitende allotments kunnen commerciële partijen efficiënter investeren in infrastructuur, waardoor hogere dekking en geluidskwaliteit gerealiseerd kunnen worden tegen lagere kosten.

Stimulans voor innovatie: Een grotere bandbreedte stelt commerciële omroepen in staat om meer (thema)kanalen aan te bieden of experimenten te doen met nieuwe vormen van digitale audio, zoals datacasting of regionale multiplexing.

Wij verzoeken u daarom om in het besluit expliciet ruimte te bieden aan commerciële partijen om bij gebleken beschikbaarheid meer dan drie aaneensluitende allotments in laag 6 aan te vragen, uiteraard zolang de schaarste daadwerkelijk afwezig blijft.

Wij hopen dat u dit verzoek meeweegt bij de definitieve besluitvorming.