Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Utrecht
Datum 15 augustus 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Verheerlijking zoals demonstreren, vlaggen, kleding en logo’s, verbonden aan terroristische organisaties die rechtswege verboden zijn of waartegen een aanwijzingsbesluit is vastgesteld, wordt strafbaar. Een aanwijzingsbesluit is niet gebaseerd op een formele wet, dus een organisatie als terroristisch bestempelen en steun hieraan strafbaar maken, wordt makkelijker.

Palestine Action werd door de Britse regering als terroristisch aangemerkt, omdat zij gevechtsvliegtuigen bekladden met verf. Een misdrijf, maar geen terroristische daad. Honderden mensen werden bij een stil protest gearresteerd vanwege een bord met “I oppose genocide. I support Palestine Action”. Zij waren vreedzaam, tégen genocide en vóór mensenrechten,

Nederland volgt naast de Britten ook de apartheidsregimes op die Mandela terrorist noemden. De nazi’s die verzetsstrijders als terrorist wegzetten en de Britten die Gandhi’s geweldloos verzet als bedreiging zagen.

Onafhankelijke media en mensenrechtenactivisten zullen als gevaar worden bestempeld. Als gevaarlijker dan de overheid die gruweldaden niet stopt, eraan bijdraagt of daders beschermt.

Burgers zullen worden belemmerd om de regering ter verantwoording te roepen als die verdragen of adviezen negeert. De wet biedt ruimte voor onderdrukking van legitieme politieke meningsuiting.

Het wetsvoorstel lijkt gericht op pro-Palestijnse acties, maar vergeet de ongefundeerde arrestaties bij Black Lives Matter en XR niet. Het noemt rechts-extremistische dreiging, maar politiegeweld bij nazi-demonstraties of boerenprotesten zie je niet. Zij krijgen ruimte voor schadelijke misdrijven zoals asbestverbranding op de snelweg. Omgekeerde Nederlandse vlaggen op een boerenerf zullen vast niet als verheerlijking worden gezien.

Mogen we straks onze identiteit nog uiten? Strijden voor trans rechten, het klimaat of menselijkheid? Een button of sjaal dragen? Posters in je eigen raam? Demonstreren tegen wetten die hulp aan ongedocumenteerden strafbaar maken? Een samenleving is pas écht ontwricht als artsen, advocaten, ambtenaren en alle hulp- en zorgverleners gearresteerd worden, geen VOG meer krijgen en hun werk niet meer kunnen doen.

De gevolgen van dit wetsvoorstel zijn niet te overzien en het geeft te veel ruimte aan willekeur in de uitvoering. Het bedreigt vrijheid van meningsuiting en zelfexpressie, het demonstratierecht en de persvrijheid.