Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Maastricht
Datum 10 augustus 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Dit wetsvoorstel “strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties” zal, wanneer deze wordt aangenomen, het recht op vrije meningsuiting sterk inperken.

De bedoeling van de wet is om terreur strafbaar te stellen, en iedereen die terreur aanhangt dan wel steunt. Maar wat ‘terreur’ en het ‘openlijk betuigen van steun aan terroristische organisaties’ inhoudt, dat wordt niet duidelijk in dit wetsvoorstel. Je kan hierbij wel denken aan bijvoorbeeld handelingen als het demonstreren met of in het openbaar dragen van bepaalde kleding met logo’s of slogans van terroristische organisaties, het zwaaien met vlaggen en het (op sociale media) uiten van waarderingen over terroristische organisaties. Demonstraties zoals bij de Tweede Kamer en op de stations gisteren, kunnen dus resulteren in het oppakken van alle demonstranten die iets zoals een watermeloenafbeelding laten zien.

Onze huidige wetgeving bevat goed afgebakende voorwaarden om steun aan terrorisme tegen te gaan, is veel specifieker en voorziet in rechterlijke toetsing. Dit onderscheidt het van dit veel vagere voorstel dat nu ter consultatie ligt en alle ruimte laat voor machtsmisbruik. Dit is een juridisch paard van Troje dat gebruikt zal worden om onze vrijheid van meningsuiting in te perken.