Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties

Reactie

Naam Tegen het Wetsvoorstel M. E Lemmens
Plaats Huizen
Datum 22 juli 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Achter deze onschuldig klinkende titel gaat een diepgaande uitholling van het recht op vrije meningsuiting schuil. Op 28 juni, midden in de zomer en vanuit een demissionair kabinet, is dit voorstel ingediend die voor het delen van de ‘foute’ social media post tot 3 jaar gevangenisstraf kan opleveren. Met name onderstaande toevoeging is een bedreiging voor de vrijheid van meningsuiting gezien hoe dit in Verenigd Koninkrijk is geinterpreteerd:
“Ook bevat het wetsvoorstel een strafbaarstelling van het openlijk betuigen van steun aan terroristische organisaties. Daarbij kan worden gedacht aan handelingen als het demonstreren met of in het openbaar dragen van bepaalde kleding met logo’s of slogans van terroristische organisaties, het zwaaien met vlaggen en het (op sociale media) uiten van waarderingen over terroristische organisaties.”
Maar waarom is het nodig om een nieuwe wet in te voeren? Het is namelijk op dit moment in Nederland al mogelijk om mensen te vervolgen voor steunbetuigingen aan terrorisme. In 2018 is er obv bestaande wetgeving Art 132 Sr namelijk al gevangenisstraf opgelegd voor een sociaal media post met o.a. “martelaarschap verheerlijking”. De huidige wetgeving bevat goed afgebakende voorwaarden, is veel specifieker en voorziet in rechterlijke toetsing. Dit onderscheidt het van heit veel vagere voorstel dat nu ter consultatie ligt en alle ruimte laat voor misbruik. Dit is een juridisch paard van Troje, welke in de verkeerde handen, gebruikt zal worden om onze vrijheid van meningsuiting te ondermijnen.
Laat dit wetsvoorstel geen doorgang vinden.