MDTO verplichten (standaard voor eenduidig vastleggen en uitwisselen van metagegevens)
Reactie
Naam
|
Geonovum (Adviseur Metadatastandaarden N. Hoffmann)
|
Plaats
|
Amersfoort
|
Datum
|
6 oktober 2025
|
Vraag2
Geef hier indien gewenst uw reactie op het voorgestelde functioneel toepassingsgebied (hoofdstuk 1 van het expertadvies).
Het voorgestelde functioneel toepassingsgebied is erg breed geformuleerd waardoor er een aanzienlijke overlap ontstaat tussen de MDTO standaard en aanpalende standaarden zoals DCAT / DCAT-AP-NL en de Nederlandse profielen op ISO 19115/19119.
Dit levert onduidelijkheid op bij organisaties die zowel aan de ISO 19115/DCAT-AP-NL standaarden moeten of willen voldoen en aan MDTO gehouden worden. Onderling zijn experts er naar onze mening wel over eens dat de betreffende standaarden naast elkaar gebruikt kunnen worden en aanvullend zijn op elkaar. Dit wordt uit de MDTO standaard en het Expertadvies echter niet duidelijk. We zouden er prijs op stellen dat er net zoals voor TOOI gedaan is een duidelijke beschrijving komt hoe deze standaarden zich tot elkaar verhouden en dat er, met name vanuit MDTO, duidelijkheid gegeven wordt over de feit dat deze standaarden naast elkaar een plek hebben.
Vraag4
Geef hier indien gewenst uw reactie op het doorlopen proces van het expertadvies (hoofdstuk 3 van het expertadvies).
We betreuren het dat er tijdens het proces niet ook al expliciet een memo is opgesteld over de relatie tussen MDTO en DCAT, DCAT-AP-NL. Terwijl er tijdens de intake van MDTO al duidelijk was dat DCAT-AP-NL ook aangemeld zou gaan worden bij Forum Standaardisatie.
Vraag6
Geef hier indien gewenst uw reactie op de resultaten van de toetsing op hoofdlijnen van hoofdcriterium “Toegevoegde waarde” (hoofdstuk 5, paragraaf 1 van het expertadvies).
In de formulering van 5.1.3.1 lijkt gesuggereerd te worden dat DCAT en ISO 19115 alleen voor (geo-)datasets toegepast hoeft te worden en dat daarmee het aanvullende karakter voldoende is onderbouwd.
De definitie van 'informatieobject' in MDTO is echter zo generiek dat er wel degelijk een grote overlap bestaat, waarbij er weinig duiding is hoe de verhouding dan precies ligt.
Vraag9
Geef hier indien gewenst uw reactie op de resultaten van de toetsing op hoofdlijnen van hoofdcriterium “Draagvlak” (hoofdstuk 5, paragraaf 3 van het expertadvies).
Naar onze mening bestaat het draagvlak vooral uit organisatieonderdelen die vanuit de 'documentaire informatievoorziening' danwel 'archivering' domeinen afkomstig zijn. Deze standaard heeft potentieel echter ook een grote invloed op organisatieonderdelen vanuit het data of informatiedomein. We vragen ons af of de belangen van deze domeinen wel voldoende meegewogen zijn in deze consultatie.