Wetsvoorstel hospitaverhuur

Reactie

Naam Ik Ga Splitsen (Ik Ga Splitsen J.A.C. en M. J. van der Veer en M. Wezenbeek)
Plaats Leiden
Datum 1 augustus 2025

Vraag1

1. Wat is uw reactie op de opzeggrond bij (executie)verkoop van de woning door de eigenaar-bewoner en het overlijden van de hospita?

2. Wat is uw reactie op het oprekken van netgenoemde opzeggronden op specifiek zelfstandige woningen op hetzelfde kadastrale perceel én adres van eigenaar-bewoner (en daar dus ook woont) en is dat voldoende dekkend?

3. Kredietverstrekkers: in hoeverre is deze opzeggingsgrond werkbaar, zodat hospitaverhuur bij uw klanten in de toekomst veel vaker/standaard door u wordt toegestaan?

4. Wat is uw reactie op het introduceren van een tijdelijke huurovereenkomst bij hospitaverhuur met een maximale duur van 5 jaar met een proeftijd van 9 maanden naast een hospitahuurcontract van onbepaalde tijd?

5. Wat is uw reactie op het verkorten van de opzegtermijn van minimaal drie maanden naar één maand in de aanvang van het hospitahuurcontract?
Algemeen
IkGaSplitsen begeleidt senioren met een ruime eigen woning bij het splitsen van hun huis. Ook adviseert en ondersteunt zij gemeenten en provincies in het stimuleren van woningdelen en – splitsen. Als oprichters zijn wij zelf bewoner-eigenaars. Eén al sinds 20 jaar hospitaverhuurder. De ander bezig met voorbereidingen voor het splitsen van zijn woning.
Ad 1. Prima.
De opzeggingsgronden zouden o.i. uitgebreid moeten worden met een vierde. Ook een versneld of ingrijpend ziekteproces van de hospitaverhuurder en/of de wens/noodzaak voor het zelf willen gaan gebruiken voor mantelzorg van het verhuurde woongedeelte of de verhuurde woning op het gedeelde kavel zou een grond voor beëindiging van de verhuur moeten zijn.

Ad 2. Prima.
O.i. nog uit te breiden met casussen, waarin de verhuurde woning ook op een aangrenzend kadastraal perceel kan liggen, waarvan de hospitaverhuurder eigenaar is, en waarbij de hospitahuurder alleen over het perceel/kavel van de hospitaverhuurder de openbare weg kan bereiken.

Ad 4. Prima
Als ervaringsdeskundige kan ik melden dat mijn huurders (starters, afgestudeerden, jonge stellen) gemiddeld na 2-3 jaar vertrekken omdat ze voor werk verhuizen, een huis kopen etc.

Ad 5.
Naast beperking van privacy zijn veel potentiële splitsers/hospita’s bang voor geluidsoverlast. De eigenaar/bewoner zal al snel merken of dit hinderlijk is en zal het fijn vinden dat snel de huur kan worden opgezegd.