Wijziging Besluit bouwwerken leefomgeving en enkele andere besluiten i.v.m. de implementatie van de Richtlijn energieprestatie gebouwen (EPBD IV) (eerste tranche)

Reactie

Naam Vereniging Warmtepompen (Ir. N.R. (Collin) Bootsveld)
Plaats Naarden
Datum 24 augustus 2025

Vraag1

Wilt u reageren op dit besluit? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
De vereniging Warmtepompen onderschrijft de doelstellingen van de implementatie EPBD, zoals verwoord in de kamerbrief van 14 juli 2025: alle gebouwen dienen tegen 2050 zo min mogelijk energie te gebruiken, binnen wat redelijkerwijs mogelijk is in een gebouw, zonder ingrijpende maatregelen. Ook verwelkomt de Vereniging Warmtepompen het Global Warming Potential gedurende de levenscyclus (Whole Life Cycle), als vervanging van de MPG. Warmte-pompen zijn immers een sleuteltechnologie in de energietransitie, door de zeer lage emissies in de gebruiksfase. De Vereniging en haar leden ondersteunen ook de verwachting dat warm-tepompen en bij uitbreiding de energiesystemen in gebouwen, zo efficiënt mogelijk moeten functioneren.
De Vereniging Warmtepompen heeft wel zorgen bij de voorgestelde wijzigingen van het Be-sluit Bouw en Leefomgeving. Deze zorgen betreffen met name het deel GACS omdat de over-heid hier afwijkt van haar eigen principes, te weten, een implementatiewijze die de minste lasten oplegt aan de door het besluit geraakte bedrijven en burgers, door prestatie-eisen in de vorm van doelvoorschriften.
Het onderdeel zonne-energie raakt de warmtepompenbranche indirect, omdat beide techno-logieën zowel veroorzakers als oplossers zijn voor netcongestie. De wijzigingen in Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl), het Besluit kwaliteit leefomgeving (Bkl) en het Omgevings-besluit sturen echter op maximale jaarlijkse productie en niet op maximale lokale dekking (één van de doelstellingen volgens de nota van toelichting). Wij zien mogelijkheden om het besluit zo te aan te passen dat de lokaal opgewekte zonne-energie maximaal gebruikt wordt in het gebouw zelf, zodat het net minder belast wordt.

Bijlage

  • Bijlage