Differentiatie vliegbelasting

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Borculo
Datum 16 januari 2025

Vraag1

Per 2027 wil het kabinet de totale opbrengst van de vliegbelasting met € 248 miljoen verhogen. Het plan is om vluchten over lange afstanden - met een hogere totale uitstoot - meer te belasten. In veel Europese landen die een vliegbelasting hebben, worden vluchten over langere afstanden al hoger belast. Dit wordt ook wel ‘differentiatie van het tarief van de vliegbelasting naar afstand’ genoemd.

1. Vindt u dat lange vluchten (>2.500 km) zwaarder belast moeten worden dan korte vluchten (<2.500 km)?
Ja! Vervoer is in het algemeen een van de grootste vervuilers. Goederen dienen zoveel mogelijk (relatief) lokaal worden ingekocht. Het gemak waarmee personen lange vluchten boeken moet aan banden worden gelegd. Nederland kan niet achterblijven bij de Europese tendens om deze vluchten extra te belasten.

Vraag2

Zeer korte vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Brussel - veroorzaken per kilometer relatief veel uitstoot. Ook zijn er vaak andere, duurzamere vervoersopties zoals de trein of de auto beschikbaar. Zeer lange vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Bali – hebben juist een hoge totale uitstoot, mede door de duur van de vlucht.

2. Vindt u dat zeer korte vluchten (<500 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Ja. Er is zelden voldoende reden om voor het vliegtuig te kiezen, op de kosten na. Die prikkel moet worden verlaagd, door vliegen duurder en de treinreizen goedkoper te maken.

Vraag3

3. Vindt u dat zeer lange vluchten (>10.000 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Ja! Hetzelfde antwoord als op vraag 1. Vervoer is in het algemeen een van de grootste vervuilers. Goederen dienen zoveel mogelijk (relatief) lokaal worden ingekocht. Het gemak waarmee personen lange vluchten boeken moet aan banden worden gelegd. Nederland kan niet achterblijven bij de Europese tendens om deze vluchten extra te belasten.

Vraag4

Als over lange afstanden meer vliegbelasting wordt betaald, moet worden bepaald vanaf welke afstanden de hogere tarieven gelden. De gekozen afstandsgrenzen kunnen er toe leiden dat landen of gebieden deels in het ene tarief vallen en deels in een ander tarief. Dit kan ongewenst zijn. Een mogelijke oplossing is om voor bepaalde landen of gebieden een aangepast tarief te rekenen. Dit kan op basis van verschillende criteria zoals bijvoorbeeld het hebben van een EU-lidmaatschap of het zijn van een overzees gebied. Het rekenen van een lager tarief voor bepaalde landen of gebieden kan invloed hebben op de hoogte van de tarieven.

4. Vindt u dat voor specifieke landen of gebieden andere tarieven moeten worden gerekend dan het tarief waar zij op basis van hun afstand tot Nederland toe behoren? Zo ja, welke landen of gebieden moeten er volgens u verschillend belast worden in de vliegbelasting?
Binnen de EU geen verhoging van de vliegbelasting. Daarbuiten een hoge vliegbelasting, met een speciaal tarief voor buiten de EU gelegen gebiedsdelen van EU-landen. Het is dan wel nodig om op EU-niveau afspraken te maken. NB: Dit antwoord staat overigens los van het antwoord op vraag 2.

Vraag5

De huidige vliegbelasting kent verschillende uitzonderingen. Voor bijvoorbeeld transferpassagiers en voor vluchten met vliegtuigen met een gewicht van minder dan 4.000 kg. Uitzonderingen of verschillende tarieven kunnen gebruikt worden om bepaald gedrag aan te moedigen of juist te ontmoedigen. Wel maken ze de uitvoering van een belasting vaak complexer. Daarnaast kunnen uitzonderingen leiden tot hogere tarieven.

5. Vindt u dat alle soorten vluchten en passagiers gelijk moeten worden belast? Zo nee, welke passagiers en/of vluchten vindt u dat er verschillend belast of zelfs uitgezonderd moeten worden van de vliegbelasting?
De reden dat men een vliegreis maakt zou leidend moeten zijn voor een dergelijk beleid, zodat bijvoorbeeld vliegvakanties te duur worden en uit de gratie raken. Maar dit is onmogelijk. Dus kan verder het beste gekozen worden voor een eenvoudige regeling die goed gedrag beloont. Voer voor juristen.