Differentiatie vliegbelasting
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Utrecht |
Datum | 15 februari 2025 |
Vraag1
Per 2027 wil het kabinet de totale opbrengst van de vliegbelasting met € 248 miljoen verhogen. Het plan is om vluchten over lange afstanden - met een hogere totale uitstoot - meer te belasten. In veel Europese landen die een vliegbelasting hebben, worden vluchten over langere afstanden al hoger belast. Dit wordt ook wel ‘differentiatie van het tarief van de vliegbelasting naar afstand’ genoemd.1. Vindt u dat lange vluchten (>2.500 km) zwaarder belast moeten worden dan korte vluchten (<2.500 km)?
nee.
Er is maar weinig alternatief voor afstanden boven de 750 km.
Daarbij zijn de Nederlandse belastingtarieven al de hoogste van Europa
Vraag2
Zeer korte vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Brussel - veroorzaken per kilometer relatief veel uitstoot. Ook zijn er vaak andere, duurzamere vervoersopties zoals de trein of de auto beschikbaar. Zeer lange vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Bali – hebben juist een hoge totale uitstoot, mede door de duur van de vlucht.2. Vindt u dat zeer korte vluchten (<500 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Onder de 300km gaan mensen al meer met de trein. ik twijfel of hier enige (belasting) winst te behalen is. Maar weet niet genoeg.
Vraag3
3. Vindt u dat zeer lange vluchten (>10.000 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?nee. Er wordt geen alternatief geboden. Het doel van deze belasting lijkt onduidelijk (behalve belasting voor zichzelf). En gaan de landen waar de vlucht overheen vliegt niet vroeg of laat beginnen met overvlieg belasting? dan wordt dit een dubbele belasting!
Verder, in vergelijking met de luchtvaart wordt de zeevaart niet op afstand belast terwijl die nou net nog vervuilende is.
Vraag4
Als over lange afstanden meer vliegbelasting wordt betaald, moet worden bepaald vanaf welke afstanden de hogere tarieven gelden. De gekozen afstandsgrenzen kunnen er toe leiden dat landen of gebieden deels in het ene tarief vallen en deels in een ander tarief. Dit kan ongewenst zijn. Een mogelijke oplossing is om voor bepaalde landen of gebieden een aangepast tarief te rekenen. Dit kan op basis van verschillende criteria zoals bijvoorbeeld het hebben van een EU-lidmaatschap of het zijn van een overzees gebied. Het rekenen van een lager tarief voor bepaalde landen of gebieden kan invloed hebben op de hoogte van de tarieven.4. Vindt u dat voor specifieke landen of gebieden andere tarieven moeten worden gerekend dan het tarief waar zij op basis van hun afstand tot Nederland toe behoren? Zo ja, welke landen of gebieden moeten er volgens u verschillend belast worden in de vliegbelasting?
nee. foute beredenering. Nederland moet belasten tot de grens. niet verder.
Vraag5
De huidige vliegbelasting kent verschillende uitzonderingen. Voor bijvoorbeeld transferpassagiers en voor vluchten met vliegtuigen met een gewicht van minder dan 4.000 kg. Uitzonderingen of verschillende tarieven kunnen gebruikt worden om bepaald gedrag aan te moedigen of juist te ontmoedigen. Wel maken ze de uitvoering van een belasting vaak complexer. Daarnaast kunnen uitzonderingen leiden tot hogere tarieven.5. Vindt u dat alle soorten vluchten en passagiers gelijk moeten worden belast? Zo nee, welke passagiers en/of vluchten vindt u dat er verschillend belast of zelfs uitgezonderd moeten worden van de vliegbelasting?
Nee. Er zou überhaupt geen extra belasting moeten plaatsvinden specifiek voor vluchten vanuit Nederland. Zo prijst Nederland zichzelf uit de markt.
Zou de transfer passagiers extra belast worden, vliegen ze gewoon over Nederland heen zonder tussen stop op Schiphol. Resultaat nog steeds vervuiling, maar zonder ondersteuning van de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen.
Ander resultaat: Schiphol is geen hub meer. Men vliegt naar Parijs, Londen, Frankfurt om verder te vliegen de wereld over. Geen langafstand vluchten meer. wel vervuiling.