Differentiatie vliegbelasting
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Kralendijk |
Datum | 21 februari 2025 |
Vraag1
Per 2027 wil het kabinet de totale opbrengst van de vliegbelasting met € 248 miljoen verhogen. Het plan is om vluchten over lange afstanden - met een hogere totale uitstoot - meer te belasten. In veel Europese landen die een vliegbelasting hebben, worden vluchten over langere afstanden al hoger belast. Dit wordt ook wel ‘differentiatie van het tarief van de vliegbelasting naar afstand’ genoemd.1. Vindt u dat lange vluchten (>2.500 km) zwaarder belast moeten worden dan korte vluchten (<2.500 km)?
Differentiatie in vliegbelasting is een goed uitgangspunt. Bij differentiatie kan echter ook naar andere factoren gekeken worden, zoals mogelijke alternatieven voor vliegen (zie ook antwoord 2) of de reden om te vliegen. Een vlucht voor een weekje vakantie is anders dan een vlucht voor een noodzakelijke medische ingreep.
Wat mij betreft mag iemand die een week naar Bali vliegt om daar alleen op een all inclusive resort te zitten meer belast worden, dan iemand die voor een alternatief dichter bij huis kiest.
Vraag2
Zeer korte vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Brussel - veroorzaken per kilometer relatief veel uitstoot. Ook zijn er vaak andere, duurzamere vervoersopties zoals de trein of de auto beschikbaar. Zeer lange vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Bali – hebben juist een hoge totale uitstoot, mede door de duur van de vlucht.2. Vindt u dat zeer korte vluchten (<500 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Ja, er zijn prima alternatieven voor korte vluchten. Als je de reistijd naar en wachttijd op het vliegveld meetelt, dan is de tijdwinst vaak ook nihil of gering. Om de duurzamere vervoeropties een betere concurrentiepositie mogen korte vluchten extra belast worden of de andere vervoeropties goedkoper gemaakt.
Vraag3
3. Vindt u dat zeer lange vluchten (>10.000 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?Uiteindelijk wordt de uitstoot per kilometer lager. De totale belasting kan bij > 10.000 km hoger zijn, terwijl de belasting per kilometer lager is. De kans is groot dat iemand die zo ver vliegt dit niet voor een weekendje doet.
Vraag4
Als over lange afstanden meer vliegbelasting wordt betaald, moet worden bepaald vanaf welke afstanden de hogere tarieven gelden. De gekozen afstandsgrenzen kunnen er toe leiden dat landen of gebieden deels in het ene tarief vallen en deels in een ander tarief. Dit kan ongewenst zijn. Een mogelijke oplossing is om voor bepaalde landen of gebieden een aangepast tarief te rekenen. Dit kan op basis van verschillende criteria zoals bijvoorbeeld het hebben van een EU-lidmaatschap of het zijn van een overzees gebied. Het rekenen van een lager tarief voor bepaalde landen of gebieden kan invloed hebben op de hoogte van de tarieven.4. Vindt u dat voor specifieke landen of gebieden andere tarieven moeten worden gerekend dan het tarief waar zij op basis van hun afstand tot Nederland toe behoren? Zo ja, welke landen of gebieden moeten er volgens u verschillend belast worden in de vliegbelasting?
Ik ben voor differentiatie niet enkel op afstand, maar ook op gebied en eventueel reden om te vliegen of tijdsduur van verblijf. Om de band met Europees Nederland sterk te houden, zou Caribisch Nederland kunnen worden uitgezonderd van de vliegbelasting. Inwoners van Caribisch Nederland hebben door de ticketprijzen al hogere kosten om familie te bezoeken of een opleiding op een universiteit te volgen, dan landgenoten in Europees Nederland. Een vliegbelasting zou de kloof tussen beide delen van het koninkrijk vergroten.
Als een gebied uitzonderen niet mogelijk is, dan zou ook overwogen kunnen worden om inwoners van Caribisch Nederland uit te zonderen. In de praktijk zal de uitvoering hiervan echter lastiger zijn.
Vraag5
De huidige vliegbelasting kent verschillende uitzonderingen. Voor bijvoorbeeld transferpassagiers en voor vluchten met vliegtuigen met een gewicht van minder dan 4.000 kg. Uitzonderingen of verschillende tarieven kunnen gebruikt worden om bepaald gedrag aan te moedigen of juist te ontmoedigen. Wel maken ze de uitvoering van een belasting vaak complexer. Daarnaast kunnen uitzonderingen leiden tot hogere tarieven.5. Vindt u dat alle soorten vluchten en passagiers gelijk moeten worden belast? Zo nee, welke passagiers en/of vluchten vindt u dat er verschillend belast of zelfs uitgezonderd moeten worden van de vliegbelasting?
Nee, ik vind dat niet. Ik vind dat differentiatie op reden om te vliegen mogelijk moet zijn. Om de uitvoering en controle van de vliegbelasting te vereenvoudigen, is de meest praktische oplossing om bestemmingen uit te sluiten. Zoals bij de vorige vraag aangegeven, is het ook mogelijk om alleen inwoners van Caribisch Nederland uit te sluiten.
Controle op reden voor de vliegreis (bv vakantie / studie / familiebezoek / medische noodzaak) is praktisch onuitvoerbaar of heeft een grote kans op misbruik.