Differentiatie vliegbelasting

Reactie

Naam J Koskamp
Plaats Zwolle
Datum 24 februari 2025

Vraag1

Per 2027 wil het kabinet de totale opbrengst van de vliegbelasting met € 248 miljoen verhogen. Het plan is om vluchten over lange afstanden - met een hogere totale uitstoot - meer te belasten. In veel Europese landen die een vliegbelasting hebben, worden vluchten over langere afstanden al hoger belast. Dit wordt ook wel ‘differentiatie van het tarief van de vliegbelasting naar afstand’ genoemd.

1. Vindt u dat lange vluchten (>2.500 km) zwaarder belast moeten worden dan korte vluchten (<2.500 km)?
Nee ik vind juist dat korte vluchten (afstanden die je ook binnen 12 uur met de trein kan bereiken) het zwaarst belast moeten worden.

Vraag2

Zeer korte vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Brussel - veroorzaken per kilometer relatief veel uitstoot. Ook zijn er vaak andere, duurzamere vervoersopties zoals de trein of de auto beschikbaar. Zeer lange vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Bali – hebben juist een hoge totale uitstoot, mede door de duur van de vlucht.

2. Vindt u dat zeer korte vluchten (<500 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Ik vind dat zeer korte vluchten verboden mogen worden, maar als dat een stap te ver is moet het op zijn minst veel duurder zijn dan een alternatief (bijvoorbeeld met de trein of auto) dus ja dan zullen korte vluchten inderdaad extra belast moeten worden.

Vraag3

3. Vindt u dat zeer lange vluchten (>10.000 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Nee ze moeten niet EXTRA belast worden, maar uiteraard moeten ze wel belast worden aangezien lange vluchten ook CO2 uitstoten.

Vraag4

Als over lange afstanden meer vliegbelasting wordt betaald, moet worden bepaald vanaf welke afstanden de hogere tarieven gelden. De gekozen afstandsgrenzen kunnen er toe leiden dat landen of gebieden deels in het ene tarief vallen en deels in een ander tarief. Dit kan ongewenst zijn. Een mogelijke oplossing is om voor bepaalde landen of gebieden een aangepast tarief te rekenen. Dit kan op basis van verschillende criteria zoals bijvoorbeeld het hebben van een EU-lidmaatschap of het zijn van een overzees gebied. Het rekenen van een lager tarief voor bepaalde landen of gebieden kan invloed hebben op de hoogte van de tarieven.

4. Vindt u dat voor specifieke landen of gebieden andere tarieven moeten worden gerekend dan het tarief waar zij op basis van hun afstand tot Nederland toe behoren? Zo ja, welke landen of gebieden moeten er volgens u verschillend belast worden in de vliegbelasting?
Ja ik vind inderdaad dat je per gebied moet kijken. Idealiter zou ik kijken naar hoe lang het met alternatief vervoer reizen is. Zo zou je kunnen stellen dat de hoogste belasting voor een extreem korte afstand moet gelden (bestemmingen die je binnen 6 uur met de auto of trein kan bereiken). Dan een iets lagere (maar nog steeds hoge) belasting voor bestemmingen die je binnen 12 uur kan bereiken. Dan een nog lagere belasting voor middelafstanden die je niet binnen 12 uur kan bereiken, maar wel in twee dagen dus binnen 24 uur. En dan de laagste belasting voor langeafstandvluchten die je vrijwel niet kan bereiken met alternatief vervoer. Je zou daarin zelfs nog onderscheidt kunnen maken tussen overzeese gebieden en continentale gebieden. Technisch gezien zou je immers wel in azië kunnen komen met de trein of de auto, maar niet in de VS. Dan zou de belasting op die laatste nog iets lager mogen zijn dan op bestemmingen in Azië.

Op deze manier stimuleer je mensen om te reizen met alternatief vervoer en ontneem je ze niet de mogelijkheid om te ook ver te reizen. Ik zou dit een heel eerlijk systeem vinden.

Vraag5

De huidige vliegbelasting kent verschillende uitzonderingen. Voor bijvoorbeeld transferpassagiers en voor vluchten met vliegtuigen met een gewicht van minder dan 4.000 kg. Uitzonderingen of verschillende tarieven kunnen gebruikt worden om bepaald gedrag aan te moedigen of juist te ontmoedigen. Wel maken ze de uitvoering van een belasting vaak complexer. Daarnaast kunnen uitzonderingen leiden tot hogere tarieven.

5. Vindt u dat alle soorten vluchten en passagiers gelijk moeten worden belast? Zo nee, welke passagiers en/of vluchten vindt u dat er verschillend belast of zelfs uitgezonderd moeten worden van de vliegbelasting?
Dat is inderdaad erg ingewikkeld, ik kan mij voorstellen dat als je naar de totale reis kijkt je alsnog van Amsterdam naar (bijvoorbeeld) Londen vliegt om daar dan naar New York te vliegen. Dan belast je die korte afstandvlucht dus toch niet op de juiste manier. Ik zou er dan misschien toch maar gewoon voor pleiten om per vlucht te kijken. Dat maakt het voor het heffen van belasting hopelijk wat makkelijker. Bovendien stimuleer je dan vluchten zonder overstapen dat zullen de consumenten wel fijn vinden, de vliegtuigmaatschappijen wat minder ben ik bang, maarja die staan hier sowieso niet om te springen. Verder ben ik van mening dat op het vervoer van lijken of een benodigde medische vlucht geen belasting geheft mag worden. Zo zullen er misschien nog wel een aantal kleine voorbeelden zijn.