concept 8e actieprogramma Nitraatrichtlijn
Reactie
Naam
|
Melkveebedrijf van Gerven (JWM van Gerven)
|
Plaats
|
Riethoven
|
Datum
|
25 augustus 2025
|
Vraag1
Wilt u reageren op het concept 8e actieprogramma Nitraatrichtlijn? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Positief is de aanzet naar maatwerk en bedrijfsspecifiek beleid, echter dit 8ste actieprogramma gaat nog teveel uit van kalenderlandbouw, terwijl de landbouw echt weersafhankelijk is.
Verder heb ik grote moeite met de zogenaamde rustgewassen. Het effect op de nitraattoestand in het bovenste grondwater is bij de teelt van mais verwaarloosbaar. Met een netto N gift van maximaal 112 kg N per ha is de beschikbare stikstof door het hoofdgewas nagenoeg geheel opgenomen. Mijn vanggewas is elk jaar helemaal geel door stikstofgebrek en heeft nauwelijks effect op de uitspoeling. Al ruim 30 jaar voldoet het bovenste grondwater op mijn percelen al ruimschoots aan de Europese Nitraatrichtlijn, nl 35 mg Nitraat per liter. Bovendien is op mijn bedrijf teeltroulatie onmogelijk omdat ik mijn huiskavel met grasland nodig heb voor de beweiding van mijn melkvee. De percelen op afstand gebruik ik voor de teelt van mais. Bovendien tast het hele systeem van rustgewassen het eigendomsrecht aan omdat het gebruik van de landbouwgrond beperkt wordt. Dit systeem van rustgewassen veroorzaakt een enorme financiële impact op mijn bedrijf.
Ook verzoek ik u om bij de inzaai van het vanggewas na mais hetzelfde systeem te hanteren als bij overige gewassen namelijk bij het niet halen van uiterste datum van inzaai van vanggewas namelijk een eventuele korting op de stikstofgebruiksruimte.