AMvB Dierwaardige Veehouderij
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Noordwijk |
Datum | 27 juli 2025 |
Vraag1
- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
De plannen van minister Wiersma schieten ernstig tekort als het gaat om dierwaardige veehouderij. Mijn bezwaren tegen het voorstel zijn als volgt:
• Geen uitloopvoorziening: Er ontbreekt een concreet plan om varkens toegang tot buitenruimte te geven. In een dierwaardige houderij is het essentieel dat varkens naar buiten kunnen om natuurlijk gedrag te vertonen, zoals wroeten.
• Kraamkooien blijven toegestaan: Hoewel de minister aangeeft het gebruik ervan te willen afbouwen, blijft het opsluiten van zeugen in kraamkooien nog zeker 15 jaar toegestaan. Dit is schadelijk voor het welzijn van zowel de moederdieren als hun biggen.
• Onvoldoende ruimte: De voorgestelde verruiming van slechts 0,1 m² per varken is volstrekt ontoereikend. Varkens hebben aanzienlijk meer ruimte nodig om natuurlijk gedrag te kunnen vertonen, zoals spelen, rusten en sociaal contact.
• Ongezonde luchtkwaliteit: De normen voor de luchtkwaliteit in stallen worden niet aangescherpt, terwijl deze op het huidige niveau gezondheidsproblemen veroorzaken bij varkens. Strengere eisen zijn noodzakelijk voor hun welzijn.
• Vroegtijdig spenen blijft toegestaan: Het voorstel laat toe dat biggen op veel te jonge leeftijd van hun moeder worden gescheiden. Een langere zoogperiode is cruciaal voor hun ontwikkeling, gezondheid