AMvB Dierwaardige Veehouderij

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Doorn
Datum 23 juli 2025

Vraag1

- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?
- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
De plannen van minister Wiersma zijn niet in lijn met een dierwaardige veehouderij. Ik heb bezwaren tegen het terugdraaien van gemaakte afspraken waarbij de veehouderij zich aan dient te passen aan de behoeften van dieren en niet andersom.

In de kern is het voor mij niet te rechtvaardigen dat we dieren fokken, opsluiten en doden om ze op te eten. Dieren zijn levende wezens met gevoelens, behoeften, angsten en recht op een leven in vrijheid. Hoe we met hen omgaan, zegt iets over wie we willen zijn als samenleving.

Zolang dieren toch gehouden en geslacht worden, moeten we hen op z’n minst een dierwaardig bestaan bieden. De plannen van minister Wiersma doen dat niet.

Zo blijven kraamkooien voor varkens nog zeker 15 jaar toegestaan. Dit zijn krappe kooien waarin zeugen – moeders – wekenlang hun biggen nauwelijks kunnen aanraken of zich kunnen omdraaien. Dat is niet alleen onnatuurlijk, het is ronduit wreed. Tegelijk blijven biggen veel te vroeg bij hun moeder weggehaald worden, terwijl juist dat vroege contact essentieel is voor hun welzijn, gedrag en gezondheid. Iedereen die zelf moeder is – zoals minister Wiersma – zou zich hierbij iets moeten kunnen voorstellen. Het opgroeien in nabijheid van een moeder is geen ‘extraatje’, maar een basisbehoefte.

Als we dieren blijven gebruiken, mogen we hun welzijn niet ondergeschikt blijven maken aan efficiëntie en winst. Ze verdienen ruimte, frisse lucht, sociaal contact en bescherming tegen angst, pijn en stress. Niets minder dan dat zou ‘dierwaardig’ mogen heten.