AMvB Dierwaardige Veehouderij
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Aalden |
Datum | 29 juli 2025 |
Vraag1
- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
Diersoortpecifieke op- en aanmerkingen (vleeskalveren)
- Ruimte per kalf. Heeft grote invloed. Meer ruimte per kalf drukt direct de omzet. Voorstel: tot 2030 1,5 m2/kalf handhaven voor eenlingboxen (gewicht < 150 kg); vanaf 2030 1,65 m2/kalf < 150 kg, 2 m2/kalf > 150 kg en < 8 maanden en 2,2 m2 kalf/ > 8 maanden en < 12 maanden. Kijk ook naar groepsgrootte. 10 kalveren in een hok van 18 m2 geeft een heel ander beeld dan 4 kalveren in een hok van 7,2 m2.
- Kalf aan de speen tot een leeftijd van zes weken. Graag terug brengen naar 4 weken met aanvullend onderzoek naar het optimale moment van stoppen met met verstrekken van een drinkspeen. Als alle kalveren op een kalverbedrijf de eerste 2 weken wél een speen moeten hebben brengt dit een investering én veel arbeid met zich mee. Ook hygiëne is hierin belangrijk, want duizend spenen goed schoon houden is onmogelijk. De term in zooghouding mag van mij geschrapt worden, melk drinken met een drijfspeen gaat prima en heeft geen enkel negatief effect op de vertering van de melk.
- Onbeperkt drinkwater: Graag zou ik een uitzondering zien voor kalverhouders die water via het melksysteem water voeren. De wateropname lijdt er niet onder, maar drinknippels installeren is én een investering én zorgt dat er veel water wordt verspeeld door de kalveren én dat de roosters onder de nippel vaak nat zijn.
- Afzonderen bij ziekte: Is al dagelijkse praktijk. Dat een ziek kalf behoefte heeft aan het kunnen zien en horen van soortgenoten vind ik niet nodig. Mijn ervaring is dat een ziek kalf juist behoefte heeft aan rust.
- HB gehalte van kalveren: een minimale HB van 5.3 voor alle kalveren is niet realistisch. Ook al zit de hele koppel kalveren op een HB van 6 of 6.5, dan nog zijn er altijd kalveren die onder de 5.3 zitten. Beter zou zijn om gemiddeld HB niet onder de 5.3 te scoren in 2030 bij kalveren die geslacht worden.
- Groepshuisvesting: Goede zaak. Wel zou het voor het kalf goed zijn om - indien nodig - de kalveren individueel te huisvesten voor max twee weken. Bij lichte of zwakke kalveren is het enorm belangrijk om de gezondheid van het dier te volgen. Je kunt door individuele huisvesting beter zien hoe het dier eet, drinkt (is de melk op, of laat het kalf iets staan) en zie je de mest van het kalf.