AMvB Dierwaardige Veehouderij
Reactie
Naam | mts j aanen en j aanen de haan (amvb dierwaardige veehouderij j aanen) |
---|---|
Plaats | brandwijk |
Datum | 4 augustus 2025 |
Vraag1
- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
wij zijn melkveehouder, en leveren al ruim 4 jaar melk af volgens de planet proof norm van friesland campina, Dit betekend dat dier welzijn hoog in het vaandel staat bij ons. Wij zijn verbaasd over de extreme voorwaarden die in de amvb dierwaardige veehouderij worden gesteld. en geven hierbij een reactie:
verbod op onthooren vanaf 2040 : verplicht ons om hoornloos te gaan fokken. Echter dit is niet mogelijk met de huidige rassen die bij momenteel voeren , namelijk Montebilairde en zweeds roodbont. Simpel weg omdat daar geen hoornloze stieren beschikbaar zijn momenteel. Door deze maatregel worden we dus verplicht op een ander ras over te stappen , wat de diversiteit van de nedelandse veestapel niet ten goede komt, daarnaast is de keuze voor deze rassen een bewuste keuze van ons. Het zijn veel duurzamere koeien dan de holstein koeien. De andere optie is onze stal die momenteel aan een hoog welzijnnivo voldoet weer te moeten aanpassen, met daarbij weer hoge kosten die we niet kunnen terugverdienen, zodat we gehoornde dieren kunnen houden echter dit verhoogt ons inziens het welzijn niet Het onthoornen is juist in verband met dierwelzijn ingevoerd , zodat dieren elkaar niet beschadigen.
de eis mbt ondergrond :
die zowel voor koeien als kalveren gaat gelden. Wij hebben 2 jr terug geinvesteerd in een rooster vloer met casettes, die toen goedgekeurd was, echter nu niet meer voldoet. Dus eisen stellen prima, maar goed is ook een keer goed, en als de investering vervolgens weer voor niets is geweest omdat het niet blijkt te werken , dan draait de boer weer op voor de kosten. Daarnaast zien we op het moment bizarre eisen ook binnen planet proof mbt stroefheid vd roosters. Alles moet meet baar zijn en hangt af van een norm, en dat je daaraan voldoet, als in de praktijk de rooster nog wel voldoen en volgens de norm niet, kom je voor het dillemma : opruwen of stoppen met planet proof. Echter opruwen komt welzijn niet altijd te goede. We kunnen echt niet elke 10 jaar een nieuwe vloer in de stal opbrengen omdat het op papier blijkt dat ze niet voldoen. Ga eeerst eens echt goed in de praktijk kijken en stel regels op mbt geschikte ondergrond die in de praktijk goed toepasbaar zijn en dan voor de komende 20 jaar gelden
eis mbt verbod op aanbinden jonvee tijdens vervoer
dit is niet altijd de veilige optie. Als je beesten vervoerd is het soms echt veiliger het beest wel aan te binden. vooral als de afstand te overzien is.