AMvB Dierwaardige Veehouderij
Reactie
Naam | M.A. Kooiman |
---|---|
Plaats | Amsterdam |
Datum | 24 juli 2025 |
Vraag1
- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
De plannen van minister Wiersma acht ik niet dierwaardig, ik heb de onderstaande bezwaren tegen het voorstel:
Geen uitloop: in een dierwaardige veehouderij moeten varkens naar buiten kunnen om natuurlijk gedrag te uiten zoals wroeten. In de plannen is dit niet opgenomen.
Kraamkooi: de minister gaat door met een schadelijke praktijk die in het landbouwbeleid helaas gemeengoed is: uitstellen (en daarna opnieuw uitstellen). De minister heeft een ‘voornemen’ om het gebruik van kraamkooien af te bouwen, maar wil die nog minstens 15 jaar toestaan. Het opsluiten van zeugen in kooien is echter schadelijk voor hun welzijn en dat van hun biggen. Afbouw moet direct gebeuren.
Krappe stallen: de voorgestelde ‘verruiming’ van 0,1 m2 per varken is, zoals voor iedereen die grootte en omvang van een varken voor ogen heeft, volstrekt onvoldoende. Varkens hebben veel meer ruimte nodig dan die 0,1 m2 voor natuurlijk gedrag, zoals spelen, rusten en sociaal contact. Ook hier gaat het om iets wat veelvuldig voorkomt in het landbouwbeleid: te kleine veranderingen die worden gepresenteerd als verbeteringen.
Slechte luchtkwaliteit: de huidige normen voor luchtkwaliteit in stallen blijven te hoog en veroorzaken dus blijvend gezondheidsproblemen bij varkens. Lagere maximumwaarden zijn essentieel voor hun gezondheid.
Te vroeg spenen: de plannen blijven toestaan dat biggen veel te vroeg worden weggehaald bij hun moeder. Langer bij de moeder blijven, bevordert hun gedrag, welzijn én gezondheid. Kortom hoort bij dierwaardige veehouderij.