AMvB Dierwaardige Veehouderij
Reactie
Naam | Anoniem |
---|---|
Plaats | Nieuwegein |
Datum | 1 augustus 2025 |
Vraag1
- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
Het voorstel gaat niet in op de relatie van kalfjes en moederkoe en big en moedervarken. Moederzorg is (wetenschappelijk aangetoond) nodig voor jonge dieren. Daarom pleit ik ervoor dat moederkoe en kalf en big en moedervarken (lang genoeg) bij elkaar worden gehouden.
Daarnaast worden momenteel kalveren alleen opgesloten in kleine hokken. Koeien zijn kuddedieren en het gebrek aan sociaal of fysiek contact met andere koeien kan daarom schadelijk zijn. Graag zie ik terug in het voorstel dat kalveren niet meer alleen worden opgesloten.
Voor varkens is in het voorstel wel het voornemen opgenomen om kraamkooien minder te gebruiken. De tijdspanne hiervoor is echter niet acceptabel. Kraamkooien zijn schadelijk voor varkens en biggetjes.
Verder ontbreekt in het voorstel een verplichting op toegang tot de weide voor dieren. Dit is onder andere nodig voor graas- en wroet gedrag. Sommige dieren worden hun hele leven opgesloten in betonnen schuren, dit is onacceptabel.
Ook pleit ik voor gezonde voeding voor dieren. Gras of hooi moet ten alle tijden beschikbaar voor hen zijn.
Ten slotte moeten alle dieren toegang krijgen tot een comfortabele en zachte ligplek. Huidige betonnen stallen bieden dit niet. Graag zie ik dit terugkomen in het voorstel. Daarnaast moet er in de stallen voldoende ruimte zijn voor dieren, de voorgestelde verruiming van oppervlakte is veel te krap (niet realistisch). Ook de luchtkwaliteit is in stallen ontzettend laag. De stalcondities zijn walgelijk en in het voorstel is hier onvoldoende verbetering in.
Kortom het voorstel heeft een groot aantal mankementen. Opgestelde doelen zijn niet SMART geformuleerd (niet acceptabel, realistisch of onvoldoende tijdsgebonden). Ik zie graag zo snel mogelijk verbetering in de omstandigheden van veedieren en problemen jaren vooruitschuiven is geen oplossing. Dieren zijn geen verdienmodel maar levende wezens en behoren ook zo te worden behandeld. Het huidige voorstel schiet hierin tekort.