digitale radio-omroep laag 6

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Rijswijk
Datum 30 oktober 2025

Vraag1

Kunt u zich vinden in de wijze van uitgifte van de zogenoemde restruimte in laag 6, bestemd voor commercieel gebruik door middel van de procedure op volgorde van binnenkomst?

Ten overvloede wordt nog opgemerkt dat er ook extra restruimte in laag 6 beschikbaar wordt gesteld voor publiek gebruik.
De documentatie die tbv deze consultatie wordt verstrekt is uitermate beperkt. Wel is duidelijk dat lokale omroepen een tweede kanaal kunnen aanvragen, maar niet op welke wijze.

De facto gaat deze optie hoe dan ook ten koste van de commerciële omroep. Deze commerciële omroepen hebben, qua exploitatie, een grotere schaal nodig om überhaupt te kunnen bestaan, mede door de zeer korte termijn van uitgifte van de vergunning, namelijk 6 jaar.
Het is duidelijk dat hier onverwijld een oplossing voor dient te komen, ook al omdat voor regionale radiostations -blijkbaar met toestemming van de instanties- op DAB+ op grote schaal met productieovereenkomsten wordt gewerkt. En daar bij regionale stations bovendien sprake is van een langdurige vergunning. Lokale stations zijn dus fundamenteel achtergesteld.

Met andere woorden: de smalste schouders dragen hier verreweg de zwaarste lasten en dat kan niet de bedoeling zijn. Dat commerciële stations opnieuw maximaal 3 aansluitende allotments kunnen verkrijgen is dan ook een klap in het gezicht.

In een memorandum, in gesprekken en in correspondentie is al eerder deze positie aangegeven en de oplossingen.

De gepresenteerde richting in deze consultatie geeft alleen maar meer problemen in plaats van dat er een oplossing komt.

Wij wijzen er bovendien op dat de NLPO aanpak voor implementatie, totaal zonder overleg met commerciële partijen, heeft geleid tot een veel latere implementatie dan mogelijk was geweest. Ook hierom is de terugverdientijd voor verschillende commerciële stations aanzienlijk verkort, tot wel 17%. Dat is niet acceptabel.